Powłoki z epoksydu i poliuretanu

Stosowanie powłok z epoksydu oraz poliuretanu to znane i lubiane rozwiązanie w budownictwie, architekturze, a nawet przy wykończeniu wnętrz. Powłoki te są często wykorzystywane przez wykonawców na zewnątrz oraz w środku obiektu np. w zastępstwie płytek ceramicznych w halach i pomieszczeniach produkcyjnych.  Systemy epoksydowe i poliuretanowe są stworzone na bazie żywicy.

  • Żywica poliuretanowa składa się z katalizatorów, izocyjanianów, alkoholu wielowodorowego i innych czynników, dzięki którym masa jest elastyczna, miękka oraz wyjątkowo odporna na mechaniczne uszkodzenia. Powłoka poliuretanowa jest odporna na promieniowanie UV. Świetnie nadaje się na tarasy, bardzo dobrze współpracuje z podkładem betonowym, może być też wykorzystywana jako wykończenie żywicy epoksydowej.
  • Z kolei żywica epoksydowa występuje jako bardzo gęsta ciecz, jest polimerową substancją syntetyczną, charakteryzującą się po utwardzeniu dużą przyczepnością, wodoodpornością oraz nierozpuszczalnością. Wykonane z niej posadzki są grubopowłokowe i wysokoodporne na zniszczenia mechaniczne, chemiczne oraz duże obciążenia. Dlatego właśnie powłoki epoksydowe najczęściej są wykorzystywane w miejscach typu hale przemysłowe, magazynowe, garaże, parkingi etc.

Powłoki poliuretanowe i epoksydowe to produkty dwuskładnikowe. Składają się z bazy (żywica poliuretanowa lub epoksydowa), którą łączy się z aktywną grupą utwardzaczy – jest to tzw. proces sieciowania. W wyniku połączenia cząsteczek, tworzą się bezspoinowe powłoki. W tym procesie niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej proporcji składników – w przypadku złego ich dobrania, powłoka może być krucha, klejąca się i jakościowo gorsza.

Pełne utwardzenie systemu wymaga konkretnych odstępów czasowych. Całość procesu może zająć 7 dni. Niektóre z poliuretanów i epoksydów bazują na rozpuszczalniku, który podczas procesu utwardzania odparowuje. To proces czasochłonny, ponieważ powłoka będzie prawidłowo utwardzona, gdy rozpuszczalnik w pełni odparuje.

Systemy do betonu i żelbetu

Zobacz więcej

Posadzki żywiczne dla przemysłu

Zobacz więcej

Systemy do zbiorników

Zobacz więcej

Hydroizolacje

Zobacz więcej